Cluster
Režim cluster aktuálně podporuje provoz až na 8 serverech v režimu Master – Slave. Jeden server je označen jako primární (master), další servery jsou označeny jako podřízené (slave).
Všechny servery obsahují identická data.
Master server je vždy ten server, z kterého byla vytvořena konfigurace clusteru.
Všecha databázová data i konfigurace jsou vždy replikovány z Master serveru na Slave server.
Synchronizace konfigurace trvá až 5 minut od jejího uložení. Pokud například změníte klasifikační pravidlo na master nodu, počítejte, že se konfigurace do slave nodů propíše nejpozději do 5 minut.
Pokud je mezi nody nedostupná konektivita, stane se následující:
- Slave se automaticky připojí k master serveru, ve chvíli kdy je opět dostupný, a provede synchronizaci všech změn z master serveru.
- Pokud je master server nedostupný, není možno prohledávat uložená data na slave serveru, zárověn slave server neukládá žádná data do databáze.
- Všechny příchozí zprávy na slave server jsou v případě výpadku master server automaticky ukládány do diskové fronty. Po obnovení konektivity s master serverem jsou tato data automaticky uložena do databáze.
- Slave server posílá automaticky správci Logmanageru informace o nedostupnosti Master serveru (každé dvě minuty).
Nenechávejte rozpojený cluster dlouhou dobu! Jakékoliv problémy s komunikací mezi Master/Slave nodem, nebo HW závadou by měly být vyřešeny nejhůře v řádu několika dní.
V hlavní tabulce můžeme nalézt informace o jménu hostitele, IP adrese a stavu nastaveného nodu. Pokud je režim cluster aktivní, na master serveru se zobrazuje informace o připojeném slave serveru a jeho stavu. Na slave serveru je zobrazena opačná informace o stavu připojeného master serveru.
Postup, jak správně nastavit síťové připojení, najdete zde: Logmanager s High Availability nasazením
Před vytvořením clusteru musíme zvážit, který server budeme chtít využívat jako hlavní (režim master).
Požadavky na konektivitu mezi nody clusteru:
- Členové clusteru mohou být umístěni v různých IP subnetech/L3 sítích (budovách, městech, apod.).
- Sítová konektivita dostupná pro synchronizaci clusteru musí být u 2 nodového clusteru 1Gbit/s, u vícenodového clusteru je nutné použít 10Gbit/s propojení.
- Maximální odezva mezi Master a Slave servery by neměla přesáhnout 10ms.
Doporučujeme, aby všechny logy (zdroje), používané v případech korelace nasazených na clusteru, byly směrovány na stejného člena clusteru.
Oba servery musí být spuštěné, musí mít každý nastavenou vlastní IP adresu a musí mít na sebe povolené porty dle schématu Komunikace Logmanageru.
Na serveru, který vybereme jako master provedeme vytvoření clusteru kliknutím na ikonu přidání nového clusteru a do formuláře připojit uzel zadáme následující údaje:
- Jméno hostitele: zadáme jméno podřízeného serveru.
- IP adresa: zadáme IP adresu podřízeného serveru.
- Uživatelské jméno: zadáme administrátorské jméno do podřízeného serveru.
- Heslo: zadáme administrátorské heslo do podřízeného serveru
Kliknutím na tlačítko připojit provedeme aktivaci režimu cluster, kliknutím na tlačítko zrušit se údaje neuloží a vrátíme se do přehledu cluster.
Po úspěšné aktivaci se v přehledu začne zobrazovat stav připojeného serveru.
Slave server se po připojení do clusteru automaticky restartuje a připojí se k Master serveru.
Po úspešném připojení začne Slave server automaticky stahovat konfiguraci/databázi z Master serveru. Pokud připojujete slave node do již bežícího systému (Logmanager, který má uloženo několik TB dat), může počáteční synchronizace trvat několik týdnů.c
Primární nod přepíše veškerou konfiguraci a uložená data v podřízeném nodu.
Pokud dojde k nutnosti změnit nastavení clusteru, můžeme na master serveru provést editaci parametrů připojení ke slave serveru. Nastavit lze pouze IP adresa. Pokud dojde ke změně více parametrů, je nutné provést odpojení slave serveru a musí dojít k novému spárování.
Pro editaci existujícího clusteru klikneme na ikonku tužky, tím spustíme úpravu nastavení clusteru. Po provedení úprav klikneme pro uložení na tlačítko rekonfigurace, pro zachování původního stavu klikneme na tlačítko zrušit.
Pro odpojení clusteru klikneme na ikonku křížku. Tím spustíme dialog pro odpojení clusteru. Pro potvrzení je zobrazen název nodu, který chceme odpojit. Pokud s odpojením souhlasíme, klikneme na tlačítko ano, tím provedeme odpojení, pokud nesouhlasíme, klikneme na tlačítko ne, tím se odpojení clusteru zruší.
Při odpojování clusteru od slave nodu musíte restartovat slave node manuálně, aby se změny projevily.
V případě HW problému na Master serveru (server je kompletně zničen/nefukční):
- Přihlašte se na Slave server.
- Odpojte Master server z clusteru (menu System/Cluster).
- Manuálně restartuje Slave server. Po restartu se stane ze Slave serveru samostatně bežící Logmanager.
- Vyčkejte na opravu/nahrazení Master serveru
- Vytvořte nový cluster. Dejte si pozor, na kterém serveru máte uložena všechna data! Master server vždy replikuje všechna data na Slave server, tzn. je nutné ze starého Slave serveru udělat nového Mastera.
V případě HW problému na Slave serveru (server je kompletně zničen/nefukční):
- Přihlašte se na Master server.
- Smažte starý nefukční Slave server. (System/Cluster).
- Vyčkejte na opravu/nahrazení Slave serveru.
- Vytvořte nový cluster.