Logmanager dokumentace
Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Přepnout tmavý/světlý/automatický režim Zpět na domovskou stránku

Filtry Windows

Na nových verzích Logmanager 3.9.X nelze provést registraci nově nainstalovaných WES agentů. Vývoj WES agenta byl ukončen a nahrazen novým Logmanager Beat Agentem. Již nainstalovaní/registrovaní WES agenti budou nadále fungovat. Jedná se opravdu jen o nové instalace “starých” WES agentů, ti jsou označováni jako “legacy” či “deprecated”. Proto doporučujeme přejít na nové Logmanager Beat Agenty Beat agenti.

Systém Windows generuje velké množství zpráv, které ve většině případů nepožadujeme ukládat. Proto v systému Logmanager existuje možnost, jak tyto zprávy filtrovat již na začátku, po příchodu na server Logmanager a neukládat je do databáze. Touto možností jsou filtry Windows.

Existují dvě základní možnosti, jak s filtry pracovat. Buď pomocí pozitivní logiky nebo pomocí negativní logiky. Pravidla lze nastavit tak, že se budou filtrovat nežádoucí zprávy a nebo se budou filtrovat pouze zprávy, které jsou požadovány a vše ostatní se bude zahazovat.

Filtry definované v této sekci se používají v menu Zdroje ‣ Windows a v menu Zdroje ‣ Nastavení Windows.

V úvodní tabulce jsou dostupné informace pouze o jménu filtru (jméno). Filtry můžeme přidávat, editovat nebo mazat.

Přidání nového filtru

Kliknutím na ikonku přidání se dostaneme do formuláře, pomocí kterého vytvoříme nový filtr.

Musíme zadat následující údaje:

  • Jméno: libovolný název filtru.

  • Podmínka: definuje se filtr dat pomocí Zpracování událostí pomocí blockly. Po sestavení podmínky lze provést dva druhy testů. První tlačítko test send testuje, kolik zpráv se uloží do systému Logmanager, druhé tlačítko test discard testuje, kolik zpráv se zahodí a neuloží do systému Logmanager.

    V dolní části pod vizuálním návrhářem se zobrazí ukázka dat, která budou ukládána nebo zahozena.

Po dokončení zadávání kliknutím na tlačítko vytvořit provedete uložení údajů. Kliknutím na tlačítko zrušit se údaje neuloží a vrátíte se zpět do přehledu filtrů.

Editace existujícího filtru

Pro editaci existujícího filtru klikněte u vybraného filtru na ikonku tužky, tím spustíte úpravu filtru. Při úpravě máte možnost změnit podmínku, jméno filtru nelze měnit.

Po provedení úprav klikněte pro uložení na tlačítko uložit, pro zachování původního stavu klikněte na tlačítko zrušit.

Smazání existujícího filtru

Vyberte si filtr, který požadujete odebrat a klikněte na ikonku křížku. Tím spustíte dialog pro smazání. Pro potvrzení je zobrazen název filtru, který chcete odebrat. Pokud s odebráním souhlasíte, klikněte na tlačítko ano, tím provedete smazání, pokud nesouhlasíte, klikněte na tlačítko ne, tím se smazání filtru zruší.

Pokud je filtr aplikován u některé klientské stanice nebo v globálním nastavení, kontrola nedovolí jeho smazání. Nejprve musíte odebrat přiřazení filtru u klientských stanic v menu Zdroje ‣ Windows, případně v menu Zdroje ‣ Nastavení Windows. Teprve poté půjde provést smazání filtru.